Resultater

DM Klassisk 2016

ER Powerlifting, d. 1-3 Apr 2016


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub SQ1 SQ2 SQ3 SQ BP1 BP2 BP3 BP DL1 DL2 DL3 DL Total Points

Damer Senior
47 kg
1. Aneliya Stamatova 1990(S) Odense BBC 90.5 95 97.5 97.5 50 52.5 55 52.5 90 97.5 102.5 97.5 247.5 333.977
52 kg
1. Marianne Nordstrøm 1980(S) Rødby M 60 65 65 65 67.5 67.5 70 67.5 80 90 100 100 232.5 290.090
57 kg
1. Cornelia Larsen 1980(S) Copenhagen PL 115 120 123 120 90 90 93 90 125 132.5 140 140 350 427.175
2. Stefanie Nielsen 1992(S) Sportshøjskolen 97.5 102.5 107.5 107.5 70 72.5 72.5 72.5 140 147.5 152.5 152.5 332.5 387.429
63 kg
1. Tanja S Olsen 1990(S) Københavns SK 120 127.5 135.5 135.5 65 72.5 75 72.5 145 162.5 173 173 381 415.100
2. Lisbeth Eugenie 1988(S) Roskilde AK 85 85 90 90 50 52.5 55 52.5 100 110 115 115 257.5 287.602
3. Lise Madsen 1953(M3) Thisted VF 70 75 77.5 77.5 45 50 50 45 130 135 135 130 252.5 273.761
72 kg
1. Annette Pedersen 1968(M1) Sportshøjskolen 75 85 100 100 95 100 103 103 155 170 185 185 388 378.688
2. Bodil Hermansen 1990(S) Target 120 130 135 135 60 65 67.5 65 145 152.5 160 152.5 352.5 354.439
3. Katarina Thomsen 1991(S) Sportshøjskolen 105 112.5 117.5 112.5 70 75 77.5 77.5 130 140 147.5 147.5 337.5 338.513
4. Kathrine H Bak 1981(S) Tårnby SK 72.5 80 85 85 77.5 80 82.5 80 142.5 155 172.5 155 320 327.584
5. Mette M Christensen 1988(S) Rødby M 80 90 95 95 55 60 62.5 62.5 90 102.5 112.5 112.5 270 265.221
- Janni Larsson 1987(S) Københavns SK 105 112.5 117.5 117.5 57.5 62.5 62.5 57.5 110
84 kg
1. Caroline Stougaard 1991(S) Aalborg SK 127.5 135 140 140 72.5 77.5 81.5 77.5 157.5 165.5 175.5 175.5 393 351.774
2. Charlotte Esbjørn 1968(M1) Target 127.5 135 140 140 75 80 82.5 80 155 162.5 170 162.5 382.5 360.086
3. Anne Karlsen 1992(S) AK Frem 112.5 122.5 127.5 122.5 65 72.5 77.5 72.5 150 170 175 175 370 348.355
4. Trine Theodora 1992(S) Aarhus SVK 105 115 125 125 60 65 67.5 67.5 150 165 172.5 150 342.5 309.175
5. Marie G-Rasmussen 1983(S) Københavns SK 70 80 90 90 60 65 67.5 65 145 160 171 171 326 294.508
6. Nynne Bjerg 1987(S) Videbæk SK 130 140 145 140 57.5 62.5 62.5 57.5 100 100 297.5 279.829
+84 kg
1. Pia Skovborg 1963(M2) Roskilde AK 125 135 146 146 70 75 80 75 155 167.5 172.5 167.5 388.5 298.795
2. Camilla M Kristensen 1988(S) Københavns SK 100 110 120 120 60 65 70 65 120 140 160 160 345 274.068

Damer Junior
47 kg
1. Clara H Barsøe 1994(J) Roskilde AK 80 85 90 85 50 52.5 55 52.5 102.5 105 107.5 105 242.5 334.456
52 kg
1. Julie Fisker 1995(J) Thisted VF 92.5 97.5 100.5 100.5 55 58.5 60 58.5 110 115 118 118 277 348.521
57 kg
1. Camilla V Havsteen 1994(J) Odense BBC 100 105 110 110 57.5 61 62.5 62.5 120 125 127.5 127.5 300 357.000
63 kg
1. Channe Hviid 1994(J) Odense BBC 90 97.5 105 105 52.5 57.5 60 60 105 112.5 117.5 112.5 277.5 300.699
2. Mille S Rasmussen 1993(J) Roskilde AK 95 100 105 100 50 55 55 50 115 120 122.5 122.5 272.5 296.017
3. Kathrine H Dahl 1994(J) Thisted VF 85 90 92.5 90 50 55 60 55 110 117.5 122.5 122.5 267.5 287.696
72 kg
1. Emma A Badalyan 1993(J) Ares 120 127.5 133 133 45 52.5 60 60 100 115 130 130 323 331.366
84 kg
1. Louise R Jakobsen 1993(J) Rødby M 120 127.5 132.5 132.5 60 65 70 70 127.5 137.5 147.5 147.5 350 321.440
2. Katja V Kronborg 1993(J) Heden 112.5 117.5 122.5 122.5 62.5 65 67.5 65 115 122.5 127.5 127.5 315 294.336

Damer Masters 1
63 kg
1. Trille Kyvsgaard 1968(M1) ER Powerlifting 50 50 35 35 80 87.5 95 95 180 199.494

Herrer Senior
66 kg
1. Morten Rasmussen 1978(S) Tårnby SK 165 175 180 175 107.5 117.5 125 125 155 170 175 175 475 373.065
74 kg
1. Andreas Klug 1984(S) Pure PP 185 192.5 200 200 127.5 132.5 140 132.5 225 235 252.5 235 567.5 409.168
2. Jonas Møll 1989(S) Aalborg SK 182.5 190 192.5 192.5 105 110 112.5 110 230 240 246 246 548.5 397.717
83 kg
1. Eskild S Larsen 1988(S) AK Nordland 195 205 210 210 137.5 145 150 150 255 268 268 255 615 412.235
2. Klæmint Vagadal 1986(S) Aarhus AK 205 212.5 220 220 112.5 115 120 115 225 240 255 240 575 384.273
3. Andreas E Pedersen 1992(S) Odense BBC 167.5 175 180 180 130 135 137.5 137.5 230 240 250 240 557.5 375.142
4. Karsten L Kristensen 1991(S) Odense BBC 167.5 175 180 180 117.5 122.5 127.5 127.5 170 185 200 200 507.5 339.568
5. Daniel S Larsen 1989(S) Aalborg SK 150 160 165 160 125 132.5 135 132.5 195 205 210 210 502.5 352.001
6. Tobias Hangel 1992(S) Haderslev SK 160 165 170 170 125 132.5 132.5 125 180 190 205 205 500 338.550
7. Jesper B Medhus 1979(S) AK Frem 175 185 190 185 90 95 100 95 170 185 185 465 310.760
- Martin Kofod 1990(S) Københavns SK 192.5 205 212.5 205 130 130 130 195 210 220 220
93 kg
1. Nicki Lentz 1992(S) Sportshøjskolen 250 265 275 275 155 160 162.5 160 240 255 265 255 690 436.632
2. Frederik S Valeur 1992(S) Aarhus AK 195 205 210 205 145 155 157.5 157.5 225 240 250 250 612.5 385.385
3. Tobias Kokholm 1991(S) Thisted VF 180 190 200 200 140 140 142.5 142.5 230 245 250 250 592.5 377.541
4. Jacob Prehn 1980(S) Hvidovre SF 195 205 210 210 130 137.5 145 137.5 220 235 247.5 235 582.5 368.315
5. Jeppe P Rosenørn 1991(S) Aalborg SK 185 195 200 200 135 142.5 145 142.5 225 232.5 240 240 582.5 367.849
6. Lasse S Hille 1981(S) Tårnby SK 175 182.5 185 185 137.5 142.5 147.5 142.5 220 235 242.5 242.5 570 359.157
7. Michael Stausholm 1982(S) AK Nordland 167.5 180 185 180 117.5 125 125 205 215 220 220 525 330.330
8. Thomas B Jensen 1982(S) AK Nordland 172.5 182.5 190 182.5 115 120 115 200 215 222.5 215 512.5 326.719
9. Peter Thostrup 1974(M1) AK Nordland 175 182.5 190 182.5 100 105 107.5 105 200 215 222.5 222.5 510 322.524
10. Kasper Hartvigsen 1992(S) ER Powerlifting 160 172.5 180 180 90 102.5 107.5 102.5 180 195 207.5 207.5 490 318.304
11. Frederik S Haslund 1992(S) Roskilde AK 150 160 165 165 140 145 145 140 175 185 200 185 490 317.765
12. Frej N Petersen 1991(S) Københavns SK 150 160 165 165 95 102.5 102.5 95 180 200 210 210 470 297.557
105 kg
1. Emil Therkelsen 1983(S) Københavns SK 240 255 260.5 260.5 185 192.5 197.5 197.5 235 255 267.5 255 713 426.517
2. Leo Smith 1987(S) Aarhus AK 225 235 245 245 155 160 165 165 275 285 295 285 695 418.460
3. Bo H Jensen 1986(S) Herkules 225 235 247.5 247.5 162.5 172.5 177.5 172.5 250 275 293.5 275 695 415.888
4. Søren Hvid Hyldig 1986(S) AK Frem 200 215 220 215 130 137.5 142.5 142.5 265 275 275 265 622.5 376.301
5. Silas T Madsen 1991(S) Horsens SK 200 215 225 215 150 157.5 157.5 150 250 260 260 250 615 368.016
6. Kristian Hentze 1992(S) Københavns SK 185 200 210 200 135 135 140 140 200 215 225 215 555 336.275
7. Jonas B Andersen 1989(S) ER Powerlifting 190 200 205 205 125 135 142.5 135 210 230 230 210 550 331.870
8. Steffen Hentze 1990(S) Copenhagen PL 165 172.5 177.5 172.5 105 112.5 117.5 117.5 200 210 217.5 217.5 507.5 313.381
120 kg
1. Ole S Borup 1995(J) Copenhagen PL 220 230 237.5 237.5 150 160 165 160 255 267.5 277.5 277.5 675 392.378
2. Jesper Smidt 1973(M1) AK Frem 240 260 270 270 145 155 160 155 230 240 250 240 665 384.104
3. Rasmus P Østerby 1989(S) Fyns SK 230 250 260 260 130 150 155 155 230 250 260 230 645 374.423
4. Jesper H Hemmingsen 1992(S) Rødby M 197.5 207.5 215 215 142.5 150 155 155 240 250 260 260 630 372.267
5. Thomas Thomsen 1989(S) Thisted VF 192.5 202.5 210 210 155 160 162.5 162.5 232.5 240 247.5 240 612.5 355.924
6. Alex G Thorsen 1990(S) AK Frem 140 150 160 150 90 100 105 100 180 205 225 225 475 283.813
7. Casper Karlsen 1986(S) AK Nordland 150 165 180 180 100 110 120 110 150 170 180 180 470 275.326
- Steen Thorsøe 1977(S) Thisted VF 140 150 160 160 80 80 80 140 150 165 165
+120 kg
1. Stephan Vorup 1973(M1) Thisted VF 240 260 270.5 270.5 162.5 170 175 175 240 267.5 303 267.5 713 408.335
2. Niels Stærkjær 1966(M2) Aarhus AK 200 225 242.5 242.5 175 196 205 205 175 200 222.5 222.5 670 366.691
3. Malik Lennert 1989(S) HG Styrkeløft 140 152.5 160 160 110 115 120 115 150 160 165 165 440 249.832

Herrer Sub-Junior
59 kg
1. Casper Melchiorsen 1999(SJ) Ares 82.5 95 105 105 65 75 80 80 117.5 130 135 135 320 278.400
2. Jesper M Pedersen 2000(SJ) Thisted VF 70 80 82.5 82.5 50 55 60 55 82.5 87.5 90 90 227.5 205.455
74 kg
1. Martin Wilkens 1999(SJ) Haderslev SK 160 165 170 170 85 90 95 90 210 220 225 220 480 354.384
2. Magnus K Pedersen 1998(SJ) Tårnby SK 145 152.5 157.5 152.5 82.5 87.5 90 87.5 152.5 160 165 165 405 297.959
3. Esben L Nysted 2000(SJ) Thisted VF 110 120 127.5 120 70 80 85 85 140 147.5 152.5 152.5 357.5 261.762
83 kg
1. Jonas Bartholdi 1998(SJ) Herkules 150 157.5 162.5 162.5 105 110 115 110 160 172.5 180 180 452.5 304.714
93 kg
1. Jesper Vogelius 2000(SJ) Rødby M 177.5 190 201 190 133 136 140 140 185 200 210 210 540 341.550
2. Marcus Kruse 1999(SJ) Ebeltoft SK 145 157.5 165 165 115 127.5 132.5 132.5 190 210 225 225 522.5 331.788
3. Fillip O Andersen 2000(SJ) Thisted VF 85 92.5 97.5 97.5 60 65 67.5 67.5 105 112.5 125 125 290 183.773
120 kg
1. Frederik Sibtsen 1999(SJ) Fyns SK 190 207.5 215 215 110 125 135 125 230 255 270 255 595 343.910

Herrer Junior
59 kg
1. Lukas Moesgaard 1994(J) Ares 150 160 167.5 160 110 117.5 117.5 110 175 182.5 195 195 465 406.364
66 kg
1. Max T Jeppesen 1996(J) ER Powerlifting 110 120 125 120 60 70 72.5 72.5 185 218 185 377.5 296.640
74 kg
1. Matti Christensen 1995(J) Thisted VF 190 202.5 205 202.5 160 170 172.5 170 200 207.5 207.5 580 425.662
2. Mads L Steffensen 1993(J) Videbæk SK 150 160 165 165 110 115 117.5 117.5 170 175 185 185 467.5 343.987
3. Morten L Jensen 1993(J) ER Powerlifting 135 145 152.5 152.5 100 105 110 105 160 175 187.5 175 432.5 312.481
4. Patrick S Poulsen 1994(J) Thisted VF 85 95 100 100 70 75 80 80 110 120 130 130 310 230.671
83 kg
1. Lasse Hansen 1994(J) Aarhus AK 175 200 200 200 147.5 152.5 157.5 152.5 220 240 240 240 592.5 397.449
2. Rasmus H Winther 1996(J) Københavns SK 195 205 210 205 117.5 122.5 125 122.5 232.5 242.5 250 250 577.5 389.235
3. Jesper Jacobsen 1995(J) Sportshøjskolen 190 200 205 205 122.5 127.5 132.5 127.5 205 212.5 220 220 552.5 390.839
4. Lars Merring-mikkelsen 1996(J) Aalborg SK 162.5 170 177.5 177.5 105 112.5 117.5 112.5 222.5 232.5 237.5 237.5 527.5 359.175
5. Patryk Bolek 1994(J) Thisted VF 130 140 160 160 125 130 135 125 217.5 227.5 242.5 242.5 527.5 352.739
6. Peter F Kristensen 1996(J) Ebeltoft SK 155 167.5 175 175 100 110 112.5 110 175 190 200 200 485 332.177
7. Mads J Jørgensen 1993(J) Tårnby SK 155 165 170 170 107.5 112.5 115 112.5 162.5 177.5 190 190 472.5 318.654
8. Tobias SH Rasmussen 1993(J) Københavns SK 160 170 177.5 177.5 90 97.5 102.5 102.5 170 190 200 190 470 318.942
9. Chris Wood 1997(J) AK Nordland 155 162.5 170 170 75 85 90 85 190 205 207.5 205 460 315.146
10. Jeppe Bay 1995(J) BK Limfjord 150 160 170 160 100 110 110 110 150 170 180 170 440 293.964
93 kg
1. Joakim Jørgensen 1994(J) Roskilde AK 225 235 240 240 150 155 162.5 155 247.5 260 270 270 665 425.268
2. Kevin Lousen 1993(J) SK Atlas 177.5 192.5 200 192.5 125 132.5 132.5 132.5 227.5 245 255 255 580 369.460
3. Benjamin LT Mogensen 1996(J) Ebeltoft SK 180 190 195 195 140 147.5 147.5 140 200 220 227.5 227.5 562.5 359.269
4. Bernodus B Snorrason 1996(J) Thisted VF 170 175 180 180 100 107.5 112.5 112.5 215 225 230 230 522.5 335.654
5. Lau Rasmussen 1996(J) Ebeltoft SK 145 157.5 165 165 112.5 122.5 125 122.5 180 200 210 200 487.5 308.393
- Christian H Hansen 1996(J) Københavns SK 195 200 200 120 127.5 132.5 127.5 195 210 222.5 210
105 kg
1. Steffen H Jacobsen 1994(J) Hvidovre SF 215 227.5 240 240 150 160 162.5 162.5 245 265 275 275 677.5 412.394
2. Daniel KB Fischer 1995(J) Sportshøjskolen 190 200 212.5 212.5 140 147.5 152.5 147.5 230 240 250 250 610 371.490
3. Philip Poulsen 1996(J) Ebeltoft SK 200 210 220 220 127.5 135 140 140 205 215 220 215 575 343.620
4. Christian Cederquist 1993(J) Tårnby SK 162.5 172.5 177.5 177.5 135 142.5 145 142.5 207.5 220 230 230 550 340.230
5. Niklas R Damm 1993(J) HG Styrkeløft 140 142.5 155 155 130 140 152.5 140 170 180 192.5 192.5 487.5 299.179
+120 kg
1. Søren L Nielsen 1993(J) Heden 150 170 180 180 105 117.5 125 117.5 170 200 212.5 212.5 510 290.955

Herrer Masters 1
74 kg
1. Ali Gønen 1976(M1) SK Atlas 140 142.5 160 142.5 100 110 115 115 210 225 242.5 242.5 500 364.250
2. Mikkel Madsen 1974(M1) Tårnby SK 156.5 170.5 178 178 100 105 107.5 105 127.5 127.5 410.5 295.355
83 kg
1. Marc Møgelbjerg 1975(M1) Gudenådalens SK 160 170 177.5 177.5 140 147.5 152.5 147.5 180 190 207.5 207.5 532.5 356.615
2. Michael Melchorsen 1972(M1) Ares 160 170 175 175 150 160 165 160 180 190 195 195 530 355.153
3. Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 120 130 142.5 142.5 120 125 127.5 125 200 220 225.5 225.5 493 333.416
4. Thomas L Hansen 1972(M1) Nyborg M 140 155 157.5 157.5 125 135 145 135 175 187.5 195 187.5 480 320.640
93 kg
1. Anders Nielsen 1973(M1) Rødby M 200 212.5 220.5 220.5 120 130 132.5 130 200 215 225 225 575.5 361.759
2. Kenneth Kyvsgaard 1967(M1) ER Powerlifting 150 160 170 160 115 122.5 122.5 115 170 180 187.5 187.5 462.5 291.144
105 kg
1. Kim D Hansen 1971(M1) Tårnby SK 180 200 215 215 122.5 125 127.5 127.5 235 245 247.5 247.5 590 365.741
2. Ingimundur Ingimundarson 1968(M1) Videbæk SK 200 210 215 215 135 140 142.5 142.5 210 220 230 230 587.5 357.788
3. Bennie Andersen 1970(M1) Rødby M 180 185 187.5 187.5 150 155 157.5 157.5 175 192.5 192.5 175 520 313.196
4. Henrik Kamper 1967(M1) Rødby M 130 140 150 140 95 100 105 100 160 170 180 170 410 248.337
120 kg
1. Henrik Sørensen 1973(M1) Gudenådalens SK 210 222.5 235 235 170 180 185 185 220 235 250 250 670 392.352
2. Peter H Eriksen 1970(M1) Rødby M 195 210 222.5 210 175 182.5 190 182.5 215 235 252.5 252.5 645 378.680
3. Peter Wood 1968(M1) AK Nordland 110 120 125 125 105 120 125 125 160 170 175 175 425 250.410

Herrer Masters 2
74 kg
1. Lasse Moreau 1965(M2) Tårnby SK 141 151 156 156 90 95 101 101 160 173.5 181 173.5 430.5 310.864
83 kg
1. Erik Rasmussen 1962(M2) ER Powerlifting 170 180 190 190 120 127.5 132.5 127.5 175 190 205 190 507.5 339.822
2. Kim Salby 1961(M2) AK Odin 120 145 150 150 135 143.5 143.5 135 150 180 222.5 180 465 311.876
3. Lars Mardov 1966(M2) Rødby M 130 140 150 150 80 85 85 85 140 150 160 160 395 267.534
93 kg
1. Jørgen Nielsen 1963(M2) Tårnby SK 185 200 213 213 120 130 135 130 180 200 215 215 558 359.966
2. Svend Bradtberg 1962(M2) Ares 160 175 175 160 100 105 105 105 170 190 200 200 465 294.857
105 kg
1. John Lukassen 1961(M2) Gudenådalens SK 180 200 210 210 130 135 140 135 210 235 245 245 590 364.502
2. Per Berndorff 1960(M2) Københavns SK 125 150 160 160 125 140 150 150 125 150 160 160 470 291.917
120 kg
1. Claus Jørgensen 1964(M2) Tårnby SK 170 182.5 192.5 192.5 130 137.5 142.5 142.5 215 238 238 215 550 327.030

Herrer Masters 3
83 kg
1. Lars H Jensen 1955(M3) Tårnby SK 135 145.5 150.5 150.5 95 100 100 95 180 190 200.5 200.5 446 300.916
105 kg
1. Finn Knudsen 1947(M3) Rødby M 160 171 180 180 145 151 155 155 170 195 207.5 207.5 542.5 331.685

Herrer Masters 4
74 kg
1. Horst Diter 1943(M4) Ares 130 140 140 75 80 82.5 80 160 170 170 390 302.952
83 kg
1. Svend Stensgaard 1922(M4) Rødby M 50 55 60 60 60 65 65 105 115 115 115 240 165.216
105 kg
1. Allan S Kornval 1944(M4) Albertslund SF 65 75 85 85 95 110 121 110 100 115 125 125 320 199.456


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Film: LinksYouTube | Kontakt