Resultater
DM i Styrkeløft 2018
Rødovre Hallen (KSK og VK Ares) , d. 3-4 Mar 2018
Klasser, bedste løft
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub
# | Navn | Født | Klub | Vægt | WF | Lot | SQ | BP | DL | Total | Points | K | Rekorder |
Damer Senior | |||||||||||||
52 kg | |||||||||||||
1. | Trine Ø Bagger | 1986(S) | Aalborg SK | 51.60 | 1.2541 | 7 | 140 | 105 | 165 | 410 | 514.18 | DR S BP3... | |
57 kg | |||||||||||||
1. | Eva Buxbom | 1969(M1) | Horsens SK | 56.10 | 1.1750 | 11 | 170.5 | 77.5 | 177.5 | 425.5 | 499.96 | DR S SQ,... | |
72 kg | |||||||||||||
1. | Nynne Bjerg | 1987(S) | Videbæk SK | 72.00 | 0.9760 | 4 | 187.5 | 85 | 162.5 | 435 | 424.56 | ||
84 kg | |||||||||||||
1. | Charlotte Overgaard-Sørensen | 1992(S) | Hvidovre SF | 78.60 | 0.9242 | 6 | 100 | 80 | 132.5 | 312.5 | 288.81 | ||
2. | Ditte F Hansen | 1984(S) | Gudenådalens SK | 81.20 | 0.9076 | 9 | 105 | 67.5 | 120 | 292.5 | 265.47 | x | |
+84 kg | |||||||||||||
1. | Amalie Larsson | 1992(S) | Københavns SK | 109.60 | 0.8137 | 10 | 170 | 70 | 185 | 425 | 345.82 | x | |
2. | Maria K Jensen | 1985(S) | Aarhus AK | 98.40 | 0.8366 | 12 | 125 | 142.5 | 150 | 417.5 | 349.28 | DR S BP3 | |
3. | Jeanette K Nørgaard | 1978(M1) | ER Powerlifting | 87.20 | 0.8760 | 8 | 125 | 75 | 140 | 340 | 297.84 | x | |
Damer Junior | |||||||||||||
57 kg | |||||||||||||
1. | Anna Schjøtt | 1995(J) | Sportshøjskolen | 56.30 | 1.1717 | 71 | 155 | 85 | 158 | 398 | 466.34 | DR J DL | |
Damer Masters 1 | |||||||||||||
57 kg | |||||||||||||
1. | Eva Buxbom | 1969(M1) | Horsens SK | 56.10 | 1.1750 | 83 | 100 | 60 | 150 | 310 | 364.25 | x | |
Damer Masters 4 | |||||||||||||
57 kg | |||||||||||||
- | Annette S Storgaard | 1945(M4) | Albertslund SF | 55.00 | 1.1933 | 78 | x | ||||||
Herrer Senior | |||||||||||||
66 kg | |||||||||||||
1. | Thomas Reimers | 1968(M2) | Tårnby SK | 62.10 | 0.8270 | 17 | 137.5 | 92.5 | 177.5 | 407.5 | 337.00 | DR M2 BP... | |
74 kg | |||||||||||||
1. | Morten Rasmussen | 1978(M1) | Tårnby SK | 69.90 | 0.7502 | 18 | 230 | 65 | 65 | 360 | 270.07 | ||
83 kg | |||||||||||||
1. | Mickel Dahl Flensborg | 1996(J) | Tårnby SK | 83.00 | 0.6675 | 26 | 292.5 | 170 | 301.5 | 764 | 509.97 | DR S DL+... | |
2. | Danni Iversen | 1987(S) | Horsens SK | 82.50 | 0.6699 | 27 | 303.5 | 190 | 270 | 763.5 | 511.47 | DR S SQ+... | |
3. | Nickolaj Olsen | 1994(S) | Københavns SK | 82.80 | 0.6685 | 19 | 290 | 150 | 290.5 | 730.5 | 488.34 | DR S DL | |
4. | Daniel M Heinrichsen | 1993(S) | Hvidovre SF | 81.80 | 0.6734 | 24 | 277.5 | 190 | 242.5 | 710 | 478.11 | ||
5. | Andreas K-Jespersen | 1991(S) | Hvidovre SF | 81.80 | 0.6734 | 20 | 247.5 | 150 | 250 | 647.5 | 436.03 | ||
6. | Sebastian VK Zoega | 1994(S) | Københavns SK | 81.10 | 0.6769 | 22 | 202.5 | 125 | 237.5 | 565 | 382.45 | x | |
7. | Asbjørn EM Frellsen | 1994(S) | Københavns SK | 81.50 | 0.6749 | 25 | 200 | 135 | 200 | 535 | 361.07 | x | |
8. | Morten L Jensen | 1993(S) | ER Powerlifting | 78.70 | 0.6899 | 16 | 180 | 140 | 180 | 500 | 344.95 | ||
9. | Tobias H Jensen | 1994(S) | Københavns SK | 81.70 | 0.6739 | 21 | 145 | 102.5 | 177.5 | 425 | 286.41 | x | |
10. | Kim E Josefsen | 1992(S) | Aarhus AK | 81.10 | 0.6769 | 23 | 140 | 92.5 | 170 | 402.5 | 272.45 | x | |
93 kg | |||||||||||||
1. | Nicki Lentz | 1992(S) | Sportshøjskolen | 92.90 | 0.6285 | 50 | 360 | 230 | 300 | 890 | 559.37 | DR S SQ+... | |
2. | Johannes W Andersen | 1988(S) | Hvidovre SF | 92.20 | 0.6308 | 49 | 302.5 | 147.5 | 282.5 | 732.5 | 462.06 | ||
3. | Jukka Rysgaard | 1991(S) | Thisted VF | 88.90 | 0.6424 | 56 | 205 | 157.5 | 222.5 | 585 | 375.80 | x | |
4. | Dannie Kyllingsbæk | 1989(S) | Thisted VF | 88.80 | 0.6428 | 53 | 187.5 | 132.5 | 210 | 530 | 340.68 | x | |
5. | Frederik S Haslund | 1992(S) | ER Powerlifting | 91.10 | 0.6345 | 48 | 160 | 187.5 | 182.5 | 530 | 336.29 | ||
105 kg | |||||||||||||
1. | Jonas Bjerre | 1993(S) | Sportshøjskolen | 104.00 | 0.5996 | 40 | 305 | 212.5 | 277.5 | 795 | 476.68 | ||
2. | Kim D Hansen | 1971(M1) | Tårnby SK | 96.20 | 0.6186 | 32 | 302.5 | 192.5 | 275 | 770 | 476.32 | ||
3. | Morten F Hansen | 1993(S) | Tårnby SK | 103.30 | 0.6011 | 39 | 272.5 | 207.5 | 282.5 | 762.5 | 458.34 | ||
4. | Rene F Hedegaard | 1990(S) | Horsens SK | 104.20 | 0.5992 | 33 | 270 | 170 | 275 | 715 | 428.43 | ||
5. | Lasse Johansen | 1994(S) | Sportshøjskolen | 97.80 | 0.6142 | 37 | 220 | 150 | 280 | 650 | 399.23 | x | |
6. | Lasse R Dietrichsen | 1988(S) | Haderslev SK | 101.90 | 0.6041 | 31 | 190 | 152.5 | 260 | 602.5 | 363.97 | x | |
7. | Kristian Lyng | 1994(S) | Sportshøjskolen | 105.00 | 0.5976 | 38 | 225 | 127.5 | 230 | 582.5 | 348.10 | ||
8. | Jonathan A Arnesen | 1991(S) | Københavns SK | 97.10 | 0.6161 | 34 | 210 | 135 | 225 | 570 | 351.18 | x | |
9. | Steffen Hentze | 1990(S) | Tårnby SK | 101.20 | 0.6057 | 35 | 207.5 | 122.5 | 237.5 | 567.5 | 343.74 | x | |
- | Jonas B Andersen | 1989(S) | ER Powerlifting | 102.10 | 0.6037 | 36 | 200 | 220 | |||||
120 kg | |||||||||||||
1. | Mathias Kristiansen | 1985(S) | Sportshøjskolen | 119.70 | 0.5753 | 52 | 340 | 235 | 280 | 855 | 491.88 | ||
2. | Jesper B Mikkelsen | 1989(S) | Sportshøjskolen | 119.50 | 0.5755 | 51 | 125 | 287.5 | 280 | 692.5 | 398.53 | ||
3. | Daniel Christensen | 1980(S) | Aalborg SK | 116.90 | 0.5786 | 57 | 225 | 145 | 235 | 605 | 350.05 | ||
4. | Alex G Thorsen | 1990(S) | AK Frem | 105.30 | 0.5970 | 54 | 160 | 100 | 210 | 470 | 280.59 | x | |
+120 kg | |||||||||||||
1. | Sune Bang | 1977(M1) | Aarhus AK | 131.10 | 0.5647 | 46 | 260 | 272.5 | 200 | 732.5 | 413.64 | DR S BP3... | |
2. | Jonas Engelund | 1989(S) | Videbæk SK | 160.80 | 0.5478 | 45 | 250 | 190 | 222.5 | 662.5 | 362.92 | x | |
3. | Ricko B Henne | 1986(S) | Haderslev SK | 120.20 | 0.5747 | 47 | 225 | 165 | 235 | 625 | 359.19 | x | |
Herrer Sub-Junior | |||||||||||||
105 kg | |||||||||||||
1. | Jesper Vogelius | 2000(SJ) | Rødby M | 98.20 | 0.6131 | 63 | 245 | 150 | 75 | 470 | 288.16 | x | DR Klass... |
Herrer Junior | |||||||||||||
66 kg | |||||||||||||
1. | Max T Jeppesen | 1996(J) | ER Powerlifting | 65.90 | 0.7862 | 70 | 130 | 102.5 | 180 | 412.5 | 324.31 | x | |
83 kg | |||||||||||||
1. | Rasmus L Knudsen | 1995(J) | Rødby M | 79.90 | 0.6832 | 64 | 220 | 150 | 225 | 595 | 406.50 | ||
2. | Chris Wood | 1997(J) | Aarhus SVK | 82.80 | 0.6685 | 66 | 200 | 142.5 | 230 | 572.5 | 382.72 | ||
93 kg | |||||||||||||
1. | Mickel Dahl Flensborg | 1996(J) | Tårnby SK | 85.10 | 0.6579 | 69 | 267.5 | 165 | 275 | 707.5 | 465.46 | ||
2. | Simon B Rasmussen | 1999(J) | Horsens SK | 92.30 | 0.6305 | 65 | 265 | 182.5 | 260 | 707.5 | 446.08 | ||
3. | Mads Lehmann Broe | 1996(J) | Sportshøjskolen | 87.20 | 0.6491 | 67 | 177.5 | 115 | 190 | 482.5 | 313.19 | ||
105 kg | |||||||||||||
1. | Sebastian H Sørensen | 1998(J) | Sportshøjskolen | 96.50 | 0.6177 | 61 | 195 | 120 | 217.5 | 532.5 | 328.93 | x | |
2. | Sonny M Kastberg | 1995(J) | Horsens SK | 93.30 | 0.6272 | 62 | 50 | 147.5 | 75 | 272.5 | 170.91 | x | |
Herrer Masters 1 | |||||||||||||
74 kg | |||||||||||||
1. | Steffen Holm | 1978(M1) | Tårnby SK | 74.00 | 0.7193 | 95 | 190 | 130 | 207.5 | 527.5 | 379.43 | ||
93 kg | |||||||||||||
1. | Silvan Popovic | 1976(M1) | Københavns SK | 93.00 | 0.6282 | 101 | 220 | 130 | 250 | 600 | 376.92 | x | |
105 kg | |||||||||||||
1. | Kim D Hansen | 1971(M1) | Tårnby SK | 97.50 | 0.6150 | 90 | 270 | 180 | 260 | 710 | 436.65 | ||
2. | Jørgen Rasmussen | 1973(M1) | Horsens SK | 103.50 | 0.6006 | 98 | 240 | 162.5 | 205 | 607.5 | 364.87 | ||
120 kg | |||||||||||||
1. | Jens Jepsen | 1970(M1) | Tårnby SK | 110.90 | 0.5870 | 99 | 275 | 215 | 252.5 | 742.5 | 435.85 | ||
+120 kg | |||||||||||||
1. | Sune Bang | 1977(M1) | Aarhus AK | 132.30 | 0.5639 | 100 | 140 | 140 | 140 | 420 | 236.84 | ||
Herrer Masters 2 | |||||||||||||
74 kg | |||||||||||||
1. | Peter Hansen | 1962(M2) | Københavns SK | 73.20 | 0.7249 | 82 | 130 | 105 | 165 | 400 | 289.96 | ||
93 kg | |||||||||||||
1. | Erik Rasmussen | 1962(M2) | ER Powerlifting | 89.20 | 0.6413 | 76 | 230 | 165 | 180 | 575 | 368.75 | ||
2. | Jørgen Nielsen | 1963(M2) | Tårnby SK | 87.20 | 0.6491 | 81 | 200 | 130 | 195 | 525 | 340.78 | x | |
105 kg | |||||||||||||
1. | Bo Jensen | 1967(M2) | Aarhus AK | 102.30 | 0.6032 | 75 | 185 | 235 | 162.5 | 582.5 | 351.36 | DR M2 BP... | |
2. | Bjørn Nielsen | 1959(M2) | Roskilde AK | 95.40 | 0.6209 | 86 | 170 | 135 | 205 | 510 | 316.66 | ||
3. | Henrik Kamper | 1967(M2) | Rødby M | 101.60 | 0.6048 | 85 | 165 | 122.5 | 182.5 | 470 | 284.26 | ||
120 kg | |||||||||||||
1. | Claus Jørgensen | 1964(M2) | Tårnby SK | 112.00 | 0.5853 | 80 | 232.5 | 200 | 230 | 662.5 | 387.76 | ||
Herrer Masters 3 | |||||||||||||
93 kg | |||||||||||||
1. | Lars H Jensen | 1955(M3) | Tårnby SK | 88.60 | 0.6436 | 77 | 167.5 | 107.5 | 210 | 485 | 312.15 | x | DR Klass... |
Herrer Masters 4 | |||||||||||||
66 kg | |||||||||||||
1. | Horst Diter | 1943(M4) | Ares | 65.60 | 0.7891 | 91 | 120 | 80 | 165 | 365 | 288.02 | x | |
74 kg | |||||||||||||
1. | Svend Stensgaard | 1922(M4) | Rødby M | 72.00 | 0.7337 | 92 | 35 | 55 | 85 | 175 | 128.40 | ||
93 kg | |||||||||||||
1. | Steen Wissing | 1945(M4) | Rødby M | 89.50 | 0.6402 | 97 | 180 | 100 | 180 | 460 | 294.49 | ||
105 kg | |||||||||||||
1. | Allan S Kornval | 1944(M4) | Albertslund SF | 93.40 | 0.6269 | 96 | 75 | 107.5 | 110 | 292.5 | 183.37 | x |
Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: Billeder € Nyeste € Tilføj | YouTube | Kontakt