Resultater

DM Klassisk 2018

Thisted, d. 6-8 Apr 2018


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub SQ1 SQ2 SQ3 SQ BP1 BP2 BP3 BP DL1 DL2 DL3 DL Total Points

Damer Senior
47 kg
1. Clara H Barsøe 1994(S) Roskilde AK 100 105 105 100 62.5 65 67.5 67.5 115 120 127.5 120 287.5 392.409
57 kg
1. Eva Buxbom 1969(M1) Horsens SK 92.5 102.5 110 110 57.5 62.5 65 65 140 150 158 150 325 379.730
63 kg
1. Tanja S Olsen 1990(S) Københavns SK 147.5 155 160 155 77.5 82.5 85 85 177.5 190 200.5 200.5 440.5 481.467
2. Sara E Andreassen 1993(S) Aarhus AK 117.5 122.5 127.5 122.5 82.5 87.5 90 90 140 147.5 152.5 147.5 360 400.320
3. Channe Hviid 1994(S) Odense BBC 112.5 120 122.5 120 67.5 70 72.5 70 120 127.5 135 127.5 317.5 342.710
4. Anna T Ruspini 1994(S) Tårnby SK 92.5 97.5 100 97.5 65 70 72.5 70 110 115 117.5 115 282.5 304.789
72 kg
1. Annette Pedersen 1968(M2) Sportshøjskolen 120 130 135 135 95 102.5 103.5 102.5 175 192.5 202.5 202.5 440 436.700
2. Maja Bonde 1993(S) Aarhus AK 140 147.5 152.5 152.5 67.5 72.5 77.5 77.5 165 175 180 180 410 406.515
3. Charlotte Esbjørn 1968(M2) Roskilde AK 135 142.5 150 142.5 82.5 85 90 85 170 177.5 182.5 182.5 410 402.866
4. Emma A Badalyan 1993(S) Ares 152.5 160.5 162.5 162.5 75 80 82.5 82.5 147.5 155 160 160 405 429.908
5. Annemia Pretzmann 1992(S) Aarhus AK 135 140 140 140 70 75 75 75 177.5 190 190 177.5 392.5 386.691
6. Anne Skaalum 1979(S) HG Styrkeløft 115 120 125 125 77.5 80 82.5 80 125 135 145 145 350 345.030
7. Kathrine H Dahl 1994(S) Thisted VF 112.5 120 125 125 65 70 72.5 72.5 127.5 137.5 142.5 137.5 335 341.097
84 kg
1. Anne Karlsen 1992(S) AK Frem 145 155 160 160 85 90 92.5 90 182.5 200 210 210 460 412.804
2. Katja Jørgensen 1988(S) Aalborg SK 145 155 157.5 157.5 92.5 96 98 98 182.5 190 195 195 450.5 402.251
3. Lise Frederiksen 1982(S) Hjørring SS 145 155 163.5 155 87.5 92.5 95 92.5 180 180 190 180 427.5 383.211
4. Katja V Kronborg 1993(S) Heden 145 155 160 160 75 80 80 80 155 170 175 170 410 388.352
5. Charlotte EM Kristensen 1994(S) Aarhus SVK 120 127.5 135 135 67.5 72.5 75 75 155 165 170 165 375 346.088
6. Sofie MN Mønsted 1990(S) Haderslev SK 110 115 120 120 62.5 67.5 70 70 145 150 155 155 345 316.883
7. Lotte Ditlev 1992(S) Aarhus AK 120 130 135 130 57.5 62.5 65 62.5 125 140 150 150 342.5 322.738
8. Kathja Sejer 1989(S) Pure PP 122.5 127.5 130 127.5 70 75 77.5 75 127.5 132.5 137.5 137.5 340 307.598
+84 kg
1. Caroline Stougaard 1991(S) Aalborg SK 170 180 187.5 187.5 90 95 98 98 182.5 197 197 482.5 398.352
2. Amalie Larsson 1992(S) Københavns SK 160 170 175 175 62.5 70 75 75 175 191 197.5 197.5 447.5 363.191
3. Amalie S Nielsen 1994(S) Københavns SK 160 170 170 170 55 62.5 67.5 62.5 160 175 180 175 407.5 330.646

Damer Junior
52 kg
1. Oda J Jensen 1996(J) Aalborg SK 87.5 95 97.5 95 65 68 70 70 125 133 140 133 298 376.970
57 kg
1. Sebine CM Nielsen 1999(J) Roskilde AK 75 80 85 85 45 50 52.5 50 125 127.5 132.5 132.5 267.5 318.860
63 kg
1. Lene Wollesen 1995(J) Pure PP 122.5 127.5 130.5 127.5 82.5 87.5 90.5 87.5 125 135 137.5 135 350 385.735
2. Victoria BI Isaksen 1998(J) Haderslev SK 115 120 122.5 120 50 55 57.5 55 125 130 130 305 330.254
3. Nancy Fadel 1995(J) Thisted VF 75 82.5 87.5 87.5 50 55 57.5 55 105 105 110 110 252.5 274.493
72 kg
1. Rebekka R Andersen 1996(J) Aalborg SK 105 112.5 117.5 117.5 82.5 85.5 87.5 87.5 147.5 155 160 160 365 360.219
2. Sarah K Kjeldsen 1997(J) Aarhus AK 127.5 135 135 135 75 80 82.5 82.5 132.5 140 147.5 147.5 365 358.102
3. Annika Bell 1997(J) ER Powerlifting 125 130 135 130 60 65 65 60 155 165 177.5 165 355 349.888
4. Laura E Lillelund 1997(J) Aarhus SVK 90 100 105 105 45 50 55 55 100 115 125 125 285 283.034
5. Mathilde M Pedersen 1998(J) Thisted VF 97.5 102.5 107.5 102.5 50 55 57.5 57.5 102.5 110 115 115 275 271.920
84 kg
1. Cecilie BE Rasmussen 1995(J) Roskilde AK 117.5 125 130 130 65 70 72.5 70 155 162.5 167.5 167.5 367.5 333.396
2. Maren M Bielefeldt 1999(J) Holstebro S 115 122.5 130 122.5 85 93 100.5 93 130 140 147.5 147.5 363 331.855
3. Marie LS Veigert 1995(J) Aarhus AK 120 125 127.5 125 67.5 70 72.5 72.5 117.5 127.5 132.5 132.5 330 296.802
- Linette Willumsen 1997(J) Thisted VF

Damer Masters 1
72 kg
1. Henriette V Nielsen 1977(M1) Pure PP 65 70 75 75 30 35 37.5 37.5 90 97.5 102.5 102.5 215 216.699
84 kg
1. Jeanette K Nørgaard 1978(M1) ER Powerlifting 120 120 130 120 75 82 82 75 130 145 163 163 358 322.594

Damer Masters 3
63 kg
1. Lise Madsen 1953(M3) Thisted VF 70 75 80 80 42.5 45 47.5 45 120 130 120 245 265.286

Herrer Senior
74 kg
1. Andreas Klug 1984(S) Pure PP 170 180 190 180 115 122.5 125 125 220 240 250 240 545 393.708
2. Jakob K Brinkmann 1991(S) Odense BBC 160 170 177.5 170 102.5 110 115 110 210 225 230 230 510 382.194
3. Stefan S Mikkelsen 1991(S) Københavns SK 155 165 170 165 90 95 97.5 97.5 185 200 205 205 467.5 341.976
83 kg
1. Patryk Bolek 1994(S) Thisted VF 215 225 230 230 132.5 137.5 137.5 132.5 250 260 267.5 267.5 630 421.218
2. Rasmus D Hansen 1994(S) Sportshøjskolen 225 237.5 242.5 237.5 142.5 150 155 155 225 235 240 235 627.5 420.551
3. Sebastian VK Zoega 1994(S) Københavns SK 195 205 212.5 212.5 122.5 127.5 132.5 132.5 230 247.5 255 255 600 402.720
4. Paw Eistrup 1993(S) Sportscenter 200 212.5 217.5 212.5 120 125 125 120 250 265 277.5 265 597.5 401.102
5. Rasmus L Jørgensen 1994(S) Hvidovre SF 195 205 215 215 135 142.5 142.5 135 220 237.5 242.5 242.5 592.5 398.930
6. Andreas Sørensen 1990(S) Københavns SK 200 212.5 220 220 140 150 155 150 180 195 202.5 202.5 572.5 384.606
7. Kim H Melander 1991(S) HG Styrkeløft 175 185 190 185 130 135 142.5 142.5 200 210 220 220 547.5 368.084
8. Frederik K Christensen 1991(S) AK Atlas 170 182.5 192.5 182.5 150 157.5 162.5 162.5 180 200 220 200 545 365.641
9. Kasper Sørensen 1994(S) Aarhus AK 185 190 192.5 190 130 135 140 135 215 217.5 215 540 373.302
10. Asbjørn EM Frellsen 1994(S) Københavns SK 185 195 205 195 135 142.5 147.5 147.5 185 192.5 200 192.5 535 360.858
11. Rasmus Bergholt 1989(S) Trainity PL 165 175 180 180 110 115 117.5 117.5 205 212.5 220 220 517.5 354.229
- Michael Herrmann 1988(S) Horsens SK
93 kg
1. Joakim Jørgensen 1994(S) Roskilde AK 242.5 252.5 257.5 257.5 165 170 172.5 170 290 305 313 313 740.5 465.700
2. Henning Meyhoff-Thaysen 1993(S) Pure PP 202.5 202.5 215 215 137.5 147.5 150 147.5 247.5 260 272.5 272.5 635 403.035
3. Sebastian N Lassen 1991(S) Aarhus SVK 190 200 207.5 207.5 137.5 142.5 147.5 147.5 250 260 270 270 625 397.625
4. Jukka Rygaard 1991(S) Thisted VF 200 212.5 220 220 155 160 165 160 215 225 242.5 242.5 622.5 397.031
5. Johan S Madsen 1988(S) Københavns SK 205 217.5 222.5 217.5 155 160 165 165 210 225 230 230 612.5 388.693
6. Silvan Popovic 1976(M1) Københavns SK 200 212.5 225 225 120 127.5 132.5 132.5 230 245 252.5 252.5 610 383.690
7. Leon S Simonsen 1992(S) Thisted VF 185 195 207.5 207.5 135 140 145 140 200 210 217.5 217.5 565 359.623
8. Thomas Ebdrup 1988(S) Haderslev SK 190 200 207.5 207.5 105 115 122.5 122.5 195 205 215 215 545 343.568
105 kg
1. Lazar Kuburovic 1992(S) Københavns SK 245 260 270 260 190 200 203.5 203.5 270 275 290 275 738.5 441.992
2. Martin Faber 1982(S) AK Frem 225 240 240 240 170 175 177.5 177.5 280 302.5 310 310 727.5 449.377
3. Emil Therkelsen 1983(S) Københavns SK 230 240 240 185 192.5 197.5 192.5 250 260 265 265 697.5 417.245
4. Bo H Jensen 1986(S) Herkules 215 225 237.5 237.5 165 172.5 177.5 177.5 240 270 282.5 270 685 409.836
5. Lasse Johansen 1994(S) Sportshøjskolen 200 220 235 235 145 150 145 270 285 290 285 665 407.047
6. Thomas H Jørgensen 1994(S) Trainity PL 202.5 212.5 220 220 137.5 147.5 155 147.5 222.5 235 247.5 247.5 615 370.538
7. Jonathan A Arnesen 1991(S) Københavns SK 200 212.5 220 220 125 132.5 137.5 137.5 210 225 237.5 237.5 595 362.891
8. Lasse R Dietrichsen 1988(S) Haderslev SK 175 185 202.5 185 145 150 155 145 230 245 255 255 585 352.229
120 kg
1. Jens P Smalbro 1994(S) Hjørring SS 270 287.5 302.5 287.5 155 162.5 167.5 167.5 270 270 292.5 292.5 747.5 431.083
2. Casper Futtrup 1989(S) Thisted VF 260 275 282.5 282.5 172.5 180 185 180 265 277.5 282.5 282.5 745 432.324
3. Tim Lassen 1984(S) Herkules 225 235 240 235 170 180 180 170 275 290 305 305 710 413.433
- Søren H Christensen 1986(S) AK Frem
+120 kg
1. Martin S Nielsen 1994(S) AK Frem 250 275 275 250 165 170 172.5 172.5 270 280 290 290 712.5 395.723
2. Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 240 255 260 255 180 185 190 185 252.5 262.5 262.5 262.5 702.5 397.123
3. Thomas Thomsen 1989(S) Thisted VF 222.5 230 232.5 230 167.5 172.5 175 172.5 235 245 255 255 657.5 376.616

Herrer Sub-Junior
59 kg
1. Martin Rosenberg 2003(SJ) Ares 77.5 82.5 90 90 50 55 57.5 55 97.5 105 110 110 255 223.278
74 kg
1. Alexander Christensen 2002(SJ) AK Nordland 120 130 140 140 75 80 82.5 82.5 150 162.5 175 175 397.5 294.627
2. Elias Pedersen 2000(SJ) HG Styrkeløft 120 130 140 130 65 72.5 77.5 72.5 155 165 175 175 377.5 272.178
83 kg
1. Bertram Vorm 2001(SJ) HG Styrkeløft 162.5 170 177.5 177.5 100 105 107.5 107.5 195 205 210 210 495 342.392
2. Simon B Hansen 2001(SJ) Odense BBC 155 167.5 180 167.5 105 115 115 105 165 180 190 190 462.5 313.436
93 kg
1. Benjamin F Andersen 2001(SJ) Thisted VF 160 175 190 190 87.5 95 100 95 165 185 200 200 485 319.761
105 kg
1. Jesper Vogelius 2000(SJ) Rødby M 232.5 246 246 232.5 145 155.5 156 156 232.5 248 257 248 636.5 386.737
2. Lasse Justesen 2000(SJ) Gudenådalens SK 160 165 170 165 100 107.5 110 110 205 215 225 225 500 306.850

Herrer Junior
74 kg
1. Andreas Espensen 1996(J) Pure PP 135 142.5 150 150 100 100 100 100 165 175 180 180 430 310.804
83 kg
1. Mikkel Nehlsen Sørensen 1998(J) Haderslev SK 205 220 225 225 150 157.5 162.5 157.5 240 252.5 260 252.5 635 444.754
2. Martin Wilkens 1999(J) Haderslev SK 205 220 227.5 227.5 110 115 120 120 270 285 290 285 632.5 443.003
3. Rasmus G Nørskov 1996(J) Aarhus AK 177.5 185 190 190 132.5 132.5 135 132.5 187.5 195 200 200 522.5 356.241
4. Emil Schjønning 1995(J) Aarhus AK 150 160 165 165 112.5 117.5 122.5 117.5 155 165 165 155 437.5 293.825
- Oskar S Lund 1998(J) Københavns SK
93 kg
1. Rasmus H Winther 1996(J) Københavns SK 227.5 240 252.5 252.5 132.5 140 145 145 250 265 280 265 662.5 417.971
2. Benjamin LT Mogensen 1996(J) Ebeltoft SK 195 205 212.5 212.5 155 165 167.5 167.5 220 232.5 240 240 620 389.856
3. Marcus Kruse 1999(J) Ebeltoft SK 180 192.5 192.5 180 150 160 165 160 230 250 252.5 252.5 592.5 374.105
4. Bernodus B Snorrason 1996(J) Thisted VF 180 195 205 205 110 115 120 120 220 235 242.5 242.5 567.5 369.216
5. Jonas Bartholdi 1998(J) Herkules 170 185 192.5 192.5 120 130 135 135 180 207.5 222.5 222.5 550 351.560
6. Thomas Schougaard 1997(J) Aarhus AK 175 185 190 185 140 145 145 140 210 220 225 225 550 349.030
7. Elias L Madsen 1996(J) Københavns SK 195 205 205 195 117.5 122.5 125 122.5 210 220 230 230 547.5 346.732
8. Frederik M Christensen 1995(J) Thisted VF 157.5 167.5 172.5 172.5 132.5 137.5 137.5 132.5 200 212.5 220 220 525 331.013
9. Rasmus P Ebbesen 1995(J) Haderslev SK 170 177.5 182.5 177.5 110 115 115 110 200 215 230 215 502.5 321.198
10. Jonathan B Kristensen 1998(J) Thisted VF 160 170 177.5 177.5 92.5 97.5 102.5 97.5 170 185 200 185 460 296.240
105 kg
1. Daniel KB Fischer 1995(J) Sportshøjskolen 242.5 255 261 255 165 170 177.5 170 280 292.5 300.5 292.5 717.5 429.496
2. Jacob M Iversen 1995(J) Trainity PL 200 207.5 212.5 212.5 120 125 127.5 125 235 245 252.5 245 582.5 352.238
3. Andreas Houmark 1999(J) Thisted VF 182.5 195 207.5 207.5 122.5 127.5 132.5 132.5 207.5 212.5 220 220 560 345.072
120 kg
1. Ole S Borup 1995(J) Hvidovre SF 200 220 240 240 170 177.5 185 177.5 285 305 325 325 742.5 429.017
2. Jesper Jensen 1995(J) Pure PP 157.5 165 172.5 172.5 115 120 127.5 127.5 190 202.5 215 215 515 297.928
+120 kg
1. Lars Mogensen 1996(J) Videbæk SK 200 200 180 190 190 190 240 250 250 240 630 349.335

Herrer Masters 1
83 kg
1. Ali Gønen 1976(M1) SK Atlas 190 205 205 190 100 115 127.5 127.5 240 245 251 251 568.5 391.867
2. Michel V Eijgen 1976(M1) AK Frem 175 187.5 192.5 187.5 127.5 135 140 135 220 230 242.5 242.5 565 379.793
3. Marc Møgelbjerg 1975(M1) Gudenådalens SK 175 185 192.5 192.5 140 147.5 155 147.5 195 207.5 217.5 207.5 547.5 367.865
4. Martin Brix 1977(M1) Aalborg SK 150 165 175 165 90 100 107.5 107.5 205 225 242.5 242.5 515 351.436
5. Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 140 147.5 150 150 122.5 127.5 130 127.5 200 210 217.5 217.5 495 333.036
105 kg
1. Michael Nørlev 1978(M1) Hjørring SS 160 170 175 170 150 160 162.5 160 205 215 215 215 545 328.635
2. Jacob Kjellberg 1975(M1) AK Frem 165 165 175 175 120 120 120 120 207.5 220 227.5 220 515 309.773
120 kg
1. Henrik Sørensen 1973(M1) Gudenådalens SK 200 215 220 220 170 177.5 185 185 200 215 230 230 635 371.348
2. Steen Thorsøe 1977(M1) Thisted VF 150 160 165 165 70 75 75 75 180 190 195 190 430 256.065
+120 kg
1. Stephan Vorup 1973(M1) Thisted VF 175 175 125 125 175 175 475 272.935

Herrer Masters 2
83 kg
1. Erik Rasmussen 1962(M2) ER Powerlifting 150 160 170 170 125 130 125 150 170 170 465 310.481
2. Simon Donde 1966(M2) Københavns SK 115 130 140 130 120 132.5 132.5 120 115 130 145 145 395 266.309
93 kg
1. Ole Olsen 1961(M2) Københavns SK 180 190 192.5 190 115 115 230 250.5 250.5 555.5 349.909
- George Olesen 1960(M2) AK Jyden 200 200 200 95 180
105 kg
1. John Lukassen 1961(M2) Gudenådalens SK 185 200 202.5 200 130 135 135 185 205 232.5 232.5 567.5 350.545
2. Henrik Schougaard 1966(M2) Aarhus AK 165 175 180 180 125 130 132.5 130 205 212.5 215 215 525 316.628
3. Bjørn Nielsen 1959(M2) Roskilde AK 100 115 125 115 110 115 120 120 160 175 185 185 420 261.744
120 kg
1. Claus Jørgensen 1964(M2) Tårnby SK 180 190 195 180 140 147.5 147.5 140 210 240 245 240 560 328.048
2. Tim Nielsen 1965(M2) Københavns SK 65 80 95 95 122.5 130 135 130 105 120 125 125 350 204.785
- Jan Horshauge 1962(M2) Hjørring SS 190 200 210 200 140 145 150 150 210

Herrer Masters 3
83 kg
1. Keld Petersen 1954(M3) Teutonia 120 130 140 140 60 70 72.5 72.5 160 172.5 172.5 172.5 385 264.187
2. Anders KK Jensen 1951(M3) Videbæk SK 100 105 105 105 65 72.5 75 75 120 140 145 140 320 214.560
93 kg
1. Gustav Johansen 1957(M3) Thisted VF 135 135 135 135 95 100 105 105 175 185 195 185 425 268.133
- Rasmus Adrian 1954(M3) Rødby M 130 140 142.5 140 100 150 152.5 150
120 kg
1. Allan Fuglsang 1950(M3) SK Atlas 90 90 100 100 137.5 142.5 147.5 142.5 165 175 185 185 427.5 251.199

Herrer Masters 4
74 kg
1. Henning Stenkjær 1947(M4) Teutonia 70 75 80 75 60 65 70 70 100 110 120 120 265 191.993


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Film: LinksYouTube | Kontakt