Resultater

DM Bænkpres 2017

Horsens (HSK), d. 25 Nov 2017


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub BP1 BP2 BP3 BP Points K

Damer Senior
47 kg
1. Vibeke Bergmann 1979(S) Aarhus AK 57.5 60 60 60 82.194
57 kg
1. Eva Buxbom 1969(M1) Horsens SK 70 75 77.5 77.5 91.497
63 kg
1. Nanna Nørgaard 1993(S) Aalborg SK 80 85 90 85 91.885
72 kg
1. Pernille Lindstrøm 1988(S) Sportshøjskolen 100 105 112.5 112.5 110.363
2. Yvonne Wamnes 1992(S) Sportshøjskolen 100 105 110 110 113.311
84 kg
1. Lise Frederiksen 1982(S) Hjørring SS 85 90 95 90 80.370 x
+84 kg
1. Annette R Christensen 1965(M2) Ry MK 180 195 205.5 195 155.708
2. Maria K Jensen 1985(S) Aarhus AK 132.5 140 150 150 125.790

Damer Junior
57 kg
- Anna Schjøtt 1995(J) Sportshøjskolen 87.5 87.5 87.5
72 kg
1. Mathilde M Pedersen 1998(J) Thisted VF 45 50 52.5 50 52.625 x

Damer Masters 1
57 kg
1. Eva Buxbom 1969(M1) Horsens SK 70 75 77.5 75 88.320

Damer Masters 2
63 kg
1. Stella Jensen 1964(M2) Grenå SK 55 60 60 55 61.463 x

Herrer Senior
66 kg
1. Quendrim Halili 1992(S) Grenå SK 65 70 75 75 60.780 x
74 kg
1. Dan Kristensen 1969(M1) Thisted VF 137.5 137.5 100.251
2. Kristinn Arnason 1986(S) Thisted VF 125 125 92.288
83 kg
1. Danni Iversen 1987(S) Horsens SK 165 172.5 180 180 121.734
2. Michael Herrmann 1988(S) Horsens SK 162.5 170 170 170 114.291 x
3. Hans L Christensen 1991(S) Ry MK 157.5 165 165 157.5 105.667 x
4. Julius Baltrusaitis 1991(S) Aarhus AK 130 135 140 135 90.936
93 kg
1. Mads Friche 1983(S) Sportshøjskolen 250 263 263 250 162.850
2. Martin Jensen 1992(S) Aarhus AK 192.5 202.5 210 202.5 127.555
3. Timmy Ibro 1989(S) Sportshøjskolen 195 200 205 200 132.720
105 kg
1. Rune Glud 1982(S) AK Nordland 240 250 250 240 143.592
2. Bo Jensen 1967(M2) Aarhus AK 215 225 240 225 137.138
3. Charlie Tyrrestrup 1989(S) Rødby M 182.5 190 195 190 116.280
4. Alexander Christensen 1992(S) Aarhus AK 160 165 167.5 165 101.673 x
5. Michael Nørlev 1978(S) Hjørring SS 155 165 165 155 93.527 x
- Steffen Andersen 1987(S) Thisted VF 160
120 kg
1. Jakob Thrane Mainz 1993(S) Sportshøjskolen 282.5 287.5 305 305 175.528
2. Jesper B Mikkelsen 1989(S) Sportshøjskolen 282.5 282.5 287.5 282.5 162.748
3. Alex G Thorsen 1990(S) AK Frem 90 105 115 105 62.685 x
+120 kg
1. Sune Bang 1977(M1) Aarhus AK 230 240 250 250 141.350
2. Niels Stærkjær 1966(M2) Aarhus AK 245 250 252.5 250 136.975
3. Jacob Stegelmann 1980(S) Aarhus AK 200 207.5 207.5 200 113.940
- Jonas Engelund 1989(S) Videbæk SK 245 250 250

Herrer Sub-Junior
83 kg
1. Benjamin F Andersen 2001(SJ) Thisted VF 95 102.5 107.5 107.5 72.509
93 kg
1. Andreas Houmark 1999(SJ) Thisted VF 110 115 120 120 76.200 x

Herrer Junior
83 kg
1. Mickel Dahl Flensborg 1996(J) Tårnby SK 160 160 162.5 162.5 108.501
93 kg
1. Ronni B Christensen 1995(J) Sportshøjskolen 155 162.5 167.5 162.5 102.180
2. Bjørn Guldberg 1994(J) AK Nordland 152.5 155 152.5 96.197 x
3. Sonny M Kastberg 1995(J) Horsens SK 135 145 150 150 96.345
4. Jens J Søndergaard 1996(J) Teutonia 85 95 100 95 60.762 x
105 kg
1. Jonathan B Kristensen 1998(J) Thisted VF 90 95 100 100 62.730
+120 kg
1. Nicolaj Scupii 1994(J) Aalborg SK 150 157.5 192.5 192.5 109.783

Herrer Masters 1
74 kg
1. Klaus Larsen 1972(M1) Ares 145 150 152.5 152.5 114.314
2. Dan Kristensen 1969(M1) Thisted VF 135 145 155 145 105.430
83 kg
1. Michael Melchorsen 1972(M1) Ares 175 185 185 185 123.691
93 kg
1. Kim D Hansen 1971(M1) Tårnby SK 165 170 175 175 110.040
2. Johnni Andersen 1977(M1) AK Frem 150 167.5 172.5 172.5 108.968 x
105 kg
1. Bennie Andersen 1970(M1) Rødby M 205 210 210 205 123.226
2. Jørgen Rasmussen 1973(M1) Horsens SK 150 155 160 155 93.915
3. Peter Wood 1968(M1) Horsens SK 130 140 145 145 87.276
+120 kg
1. Sune Bang 1977(M1) Aarhus AK 235 245 252.5 252.5 142.789

Herrer Masters 2
74 kg
1. Gert Olsen 1963(M2) Ares 130 132.5 132.5 132.5 95.599
83 kg
1. Simon Donde 1966(M2) Københavns SK 120 127.5 135 135 90.801
2. John Koedstrøm 1960(M2) AK Odin 100 110 115 115 79.281 x
93 kg
1. Peter Petersen 1962(M2) Aarhus AK 130 140 145 140 88.410
2. Torben Kristensen 1958(M2) Sportshøjskolen 115 120 125 120 75.948 x
105 kg
1. Bo Jensen 1967(M2) Aarhus AK 210 232.5 232.5 232.5 141.314
2. Keld B Ingerslev 1966(M2) Aarhus AK 175 175 180 175 106.383
3. Svend L Christensen 1958(M2) Ry MK 120 125 125 120 73.656 x
120 kg
1. Claus Jørgensen 1964(M2) Tårnby SK 190 190 190 190 111.454
+120 kg
1. John S Christensen 1961(M2) Aalborg SK 230 245 260 260 147.472

Herrer Masters 3
83 kg
1. Bo Jensen 1955(M3) Grenå SK 115 125 125 125 84.363 x
105 kg
1. Hans Thyssing 1953(M3) Tårnby SK 150 152.5 155 155 94.318
2. Jan Bertelsen 1955(M3) Grenå SK 145 150 152.5 152.5 93.361
120 kg
1. Allan Fuglsang 1950(M3) SK Atlas 170 175 180 175 103.548
2. Jan B Traulsen 1948(M3) Teutonia 110 120 122.5 120 71.016

Herrer Masters 4
74 kg
1. Henning Stenkjær 1947(M4) Teutonia 65 67.5 70 70 51.422 x
2. Ole Madsen 1947(M4) SK Atlas 62.5 65 67.5 65 48.763 x
93 kg
1. Allan S Kornval 1944(M4) Albertslund SF 80 90 107.5 107.5 68.263


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Film: LinksYouTube | Kontakt